teisipäev, 29. detsember 2015

Aeg kooreüraski pitsis

Enne pühi aitasin ka natuke päkapikke :).
Idee idanes juba mõnda aega, kuid vajalikest vahenditest olid olemas vaid salvrätikud (neid on aja jooksul kogunenud) ja akrüülvärvid. Nii saigi lauajupi järel kaugel Eestimaa kagunurgas käidud, kus vennaraasul seoses maja ja sauna ehitamisega igasugu huvitavat materjali tekkinud. Kuid selgus, et ega ühe lihtlabase lauajupi leidmine nii lihtne ei olegi... Laudu oli küll mitmeid, kuid ikka oli tunne, et "see ei ole ikka päris see", kuniks ühest viimasest hunnikust vennaraas selle päevavalgele tõi. Vaatasime siis koos laua enam-vähem üle, kuid lõplik laua lõikamine/jupitamine jäi tema fantaasiaks ja kätetööks. Kolmest erineva suurusega jupist langes minu valik pitsilisele ja õhulisele (oksaaugud).
Kui nüüd päris aus olla, siis ega ma ühe lauajupikese pärast ikka teise Eestimaa otsa sõitma ei hakka, eks oli lihtsalt üks tore lõõgastusreis Võrumaa metsade vahele, kus sai siis ühendatud mitu asja korraga.
Kell saigi stiililt selline tagasihoidlik,lihtsate numbrite ja seieritega ning ilma ülearuse mürata taustal. On mõeldud ikkagi ju lastele, kellest enamik alles õpib lugema – mida lihtsam, seda arusaadavam.
Numbrilaua põletasin peale pürograafiga, detailid decoupage tehnikas ning muru mätserdasin siis akrüülvärvidega. Eks see värvidega mätserdamine nõuab veel harjutamist aga salvrätiku detailide puhul katsetasin üht uut meetodit, tänu millele sain need paika ilma ühegi makro- ja mikrovoldita. Jee, ma olen nii häpi :).
Omamoodi päris vahva oleks ka kui servadel oleks küljes ntx puu enda koor, kuid paraku sellel laual enam ei olnud, küll aga oli seal ohtralt kooreüraski käike ja auke. Alguses mõtlesin seda liikumist värviga toetada, kuid tundub, et pürograaf oli siin õigem otsus. Viimistluse ja püsivuse mõttes sai paar kihti lakki ka peale, eks need väikesed näpud tahavad ju kõike ikka ise "näha".
Nüüd on nii hea lastele öelda, et enne kella 9 oma toast välja ei tule, emme tahab magada! (Väike nali eksole :)).


8 kommentaari:

 1. Väga uhke! Kas Sa numbritele kandsid mingit värvi ka natuke serva? Nii huvitav kuldne läige tundub. Ja kortsude vältimise nipid oleksid ka väga teretulnud! Tulemus on lihtsalt suurepärane, need üraskikäigud on nagu täpp i- peal. :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Numbrid on ainult põletatud, peene otsikuga kontuur ette ja jämedamaga siis seest. Pealt on kogu töö üle tõmmatud poolmatt lakiga, mis jääb veidi läikima. Numbrid on kergelt süvistatud ning eri kõrgusega tasapindade servades valgus murdub. Päris matti lakki pole ma veel proovinud, kuid see oli eelmist järge kodus olemas. Aga eks ka matt lakk jääb mingil määral läikima.

   Häid ja mitmekülgseid õpetusi olen leidnud neti avarustest ning siiani parimad on vene saidid. Aga meetod iseenesest väga lihtne – tuleb võtta üks kiletasku A4 ja lõigata sellest siis üks külg ära. Võimalik, et taolisi kilesid on ka niisama müügil, ma ei tea :). Kuid siin peab jälgima, et see oleks sileda pinnaline (on ka selliseid matte, kergelt krobelisi) ja õhukesest kilest (paksemaga mul ei õnnestunud). Paned tagurpidi/pahupidi kile peale ja valad talle kergelt topsikust vett peale, et seal kile peal oleks kindlasti u 1 mm vett. Kui niisama niisutad, siis tulevad kortsud ja rebib katki. Et see motiiv ikka peab ujuma seal vee sees. Siis venitad ta igatepidi siledaks, õhumullid alt välja ja kui see on ok, tõstad kile üles ja valad ülearuse vee lihtsalt pealt ära. No muidugi ettevaatlikult, et kilet ei kortsutaks :). Ja siis pöörad kile ümber ja paned kilet pingul hoides tasakesi patsti soovitud kohale. Seejärel siis silitad läbi kile motiivi töö peale ja vargsi hakkad servast kilet pealt ära rullima. Mõnikord kipub motiiv kaasa tulema, no siis peab natuke vaeva nägema. Kui kile käes, siis decoupage lakk peale ja valmis!

   Kustuta
 2. Õnnelikud lapsed, kel selline emme :) üraskikäigud on mullegi aina enam meeldima hakanud ja koorejupid ja ...need kõik annavad ühele lauajupile õige ägeda ilme :)Ilusat aasta ärasaatmist Sulle ja perele :D

  VastaKustuta
 3. Toredad tegemised, osavad käed. Kaunite hetkedega uut aastat! :)

  VastaKustuta
 4. Perfektne töö, lastele ilmselt hirmsasti meeldis. Pitsiserv on kellal võrratu!
  Ilusat vana-aasta lõppu!

  VastaKustuta
 5. See decoupage trikk tundub huvitav. Ma olen sellest asjast seni hoidunud, sest minusugune koba suudab isegi tavalise paberi ära kortsutada. Aga seda peaks lausa proovima.

  VastaKustuta
 6. Toredat aastalõppu ja lillelist ja õnnelikku uut aastat teie perele!

  VastaKustuta
 7. Väga vahva ja imelise täpsusega tehtud :)

  VastaKustuta