reede, 21. september 2012

Feisspuukivabariik

Eile, lasteaias lastevanemate koosolekul oli arutlusel punkt – suuremate pidude ajal (ntx jõulupidu, emadepäev jne), kus on korraga koos rohkem rahvast, pildistada ei tohi. Kui minu laps on vahvas kostüümis ja laulab-näitleb, siis mina kui lapsevanem, seda jäädvustada ei tohi. Kust üldse selline mõte?! Eks ikka feisspuukist – ehk et meie seas on isendeid, kes ei taha või ei ole suutelised puude taga metsa nägema ja nii laksitaksegi avalikule peldikuseinale üles kõik, mis näppu jääb ja nüüd keegi kuskil leidis, et see on jäme privaatsuse rikkumine. See on kahe otsaga asi, ma arvan – ma küll ei leia, et selles midagi häbiväärset või halba oleks, kui minu laps (või mina) koos teiste lastega (lastevanematega) pildil on (olen), kuid leian, et see on siiski minu otsustada, kas ma tahan ennast/oma last kogu ülejäänud maailmale kommenteerimiseks-laikimiseks üles riputada või mitte. Jah, üldises plaanis see on probleem, mis vajab lahendamist. Aga et lasteaed võtab kätte ja põmm! otsustab, et lasteaia avalikel üritustel enam pildistada ei tohi – ei ole pilti, ei ole probleemi! No hallloooo?! Tänu paljude hoolimatusele avalikus ruumis piltidega ümberkäimisel keelatakse minul ära minu lapse pildistamine??? Kas annab veel jaburamat asja välja mõelda?! No õnneks see hääletati vanemate üksmeelse otsusega maha, kuid valupunkt kui selline on täiesti olemas...
Mis mind viimase paari aasta jooksul veel seoses feisspuukiga hämmastanud on, on see, et suur hulk ameteid ja firmasid nö kolivad end feisspuuki üle. Üks näide: sattusin ühele lastekaupu müüva firma kodukale, kus hakates konkreetse asja kohta rohkem infot uurima, sattusin teatele: tutvu meie valikuga feisspuukis! ning kodukal endal selle asja kohta rohkem ei mingit infi. Sorry, aga taolised firmad ei tundu usaldusväärsed, minu jaoks jätab see mulje "läksin rahva laadale palagani tegema". Ausõna, mind ei huvita, mida teevad naabermaja Malle ja Kalle ning ma ei tunne vajadust oma elu ja tegemisi nendega jagada, seega mul on täiesti ükskõik kas see feisspuuk on olemas või mitte. Aga kui ametid ja firmad panevad oma põhirõhu feisspuukile, siis on minu meelest küll midagi ikka väga mäda. Saan aru sellest, et kui firmal on oma korralik, kena disainiga ja hästi funktsioneeriv kodulehekülg (esmasel külastusel loob vaatajale firmast kohe teatud kuvandi), et siis jah, pakutakse lisaväärtusena feisspuuki aga et asi tundub toimima hakkavat vastupidi, on üle mõistuse.

7 kommentaari:

 1. See on tänapäeva maailm, mis muud. Me tahame sotsiaalmeediat, samas võitleme oma privaatsuse eest. Kui sinna riputada pilt, kus on keegi peale minu ( minu laste vkt), siis on intelligentse inimese peas kohe selge kõik- ma pean kõrvaliste isikute käest küsima, kas ma võin sellise pildi FBsse panna. Minule endale ka ei meeldi, kui ma avastan ennast kuskil kellegi pildidle tagitud. Aga need kel vajaka kuklas on, need ei küsigi mingit luba ja ei näe selles midagi halba. Paraku.

  Ka firmadega on nii. Kuna nii palju eestlasi on seal, siis..eks see on loogiline samm, et püsida konkurentsis. Kahte kohta hallata on ilmselt ka keeruline. Sellega kaasnebki kas klientuur või vastupidi, potentsiaalne klient loobub, sest ei ome FBd ega tahagi seda.

  VastaKustuta
 2. Ma käin vahel FB-s, mõnda inimest ei saa teisiti kätte ja olen sageli hämmastuga vaadanud, mida kõike inimesed ei postita. Olen mõelnud, et kui seda teeks mõni teismeline, aga, et arukad täiskasvanud ei anna endale aru, mida nad kõigile vaatamiseks üles ei riputa. Ja kui päris aus olla, siis kui mu lapsed oleksid veel väikesed, ei tahaks ka mina, et keegi minult luba küsimata nende pilte kuskil eksponeeriks. Võibolla oleks olnud arukas teha sel koosolekul ettepanek, et neid peopilte tohivad lapsevanemad kasutada vaid isiklikuks otstarbeks, mitte aga avalikes albumites näitamiseks. Võõrastele ei paku need pildid ju tegelikult mingit huvi, pigem panevad õlgu kehitama. Iga laps on armas oma vanemaile, mitte kõigile teistele.

  VastaKustuta
 3. Aga mina panen selle postituse lingi feissbuuki :) K.

  VastaKustuta
 4. Üks toredamaid avastusi, kus lausa riigiamet inimesi kohustab liituma FB-ga, on siin: http://www.mnt.ee/index.php?id=12593

  VastaKustuta
 5. Ikka täielik jama on see pildistamise keelustamine! Mina tahan ka omi lapselapsi peol pildistada.

  VastaKustuta
 6. Eks iga asjaga kiputakse ikka äärmustesse kalduma.
  Aga miks firmadel kodukal vähe materjali on ja rohkem FBs, on tõenäoliselt selle pärast, et domeeniomanikud küsivad koduka mälumahu eest roppu hinda. Võib-olla. Meie oma MTÜ-ga igatahes oleme üsna hädas, sest kodukale vaja laadida ajalehtede pdf-id jms ja ei saa odavat väiksemahulist kodukat omada.

  VastaKustuta
 7. Kodukad on enamasti vähem dünaamilised ja poliitiliselt korrektsemad :) Fb vorm jälle vabam ja on kasutajagruppe, keda ongi mõistlik just sellises keskkonnas informeerida.

  See on juba ma ei tea mitmes kord, kui ma ohkan kergendusega, et mu lapsed on juba suuremad ja vanaema võitlused pole ka veel alanud.

  Ei taha mõeldagi lasteaedade jm peale. Nii palju eriarvamusi.

  VastaKustuta